ДАЙДЖЕСТ ОСІННІХ ЗАХОДІВ ПРОФІНФОРМАЦІЙНОГО НАПРЯМКУ, ЯКІ ПРОВІВ ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ

Вимоги сучасного виробництва до рівня професійної підготовки кадрів актуалізують проблеми професійної орієнтації молоді, оскільки професійні наміри значної частини випускників часто не відповідають потребам економіки в кадрах певної професії. Ринок праці кардинально змінюється як за характером, так і за цілями. Самі вимоги до праці теж не стоять на місці: зростає її інтенсивність, посилюється напруженість. Тож необхідна підготовка компетентного фахівця, здатного до функціональної адаптації в різних сферах діяльності, вміння самостійно проектувати і реалізовувати свої освітні та професійні цінності, саморозвиватися протягом усього життя.

Профорієнтація молоді за своєю суттю є проблемою як педагогічною, так і суспільною. Сутність профорієнтації проявляється в необхідності подолання протиріччя між реально існуючими потребами ринку праці та традиційно сформованими професійними спрямуваннями молоді. Саме тому служба зайнятості приділяє велику увагу цілеспрямованій профорієнтаційній роботі серед молоді та школярів, яка спирається на глибоке знання всієї системи основних компонентів, що визначають формування потреб, професійних намірів і готовності особистості до праці.

Профорієнтаційна робота займає важливе місце, так як вона пов'язує систему освіти з економічною системою країни, потребами учнів з їх майбутнім. Тому у школах їй приділяється все більше уваги. Тісна співпраця фахівців служби зайнятості з педагогами освітніх закладів допомагає випускникам шкіл знаходити застосування своїм інтересам, схильностям, не втрачаючи даремно час, сили (та й кошти) в пошуках свого місця в системі суспільного виробництва, на якому міг би принести найбільшу користь і отримати глибоке задоволення від своєї праці.

За традицією кожен новий навчальний рік починається серпневими конференціями педагогічних працівників. На цих заходах обговорюються актуальні завдання  базової і повної загальної середньої освіти, – формування у випускників шкіл мотивів для подальшого навчання, безперервної освіти протягом життя; прагнення до ефективної трудової діяльності, побудови кар’єри; здатності до соціальної адаптації в суспільстві, прояву активної життєвої позиції; налаштування на пошук сенсу життя через самоусвідомлення та самореалізацію, і, що на сьогодні є головним, – успішність молодої людини в глобалізованому суспільстві. Тож фахівці відділу профорієнтаційної роботи Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості 29 серпня 2017 року прийняли участь у такій серпневій конференції педпрацівників Ізмаїльського району. Вони нагадали, що учні старших класів повинні вже зараз замислитися про майбутню кар’єру. А пройти діагностування професійного напрямку діти можуть у центрі зайнятості. До того ж нагадали про весь спектр послуг служби зайнятості, які можуть стати у нагоді й дорослим: батькам та вчителям. Розповіли й про відповідну рубрику з профорієнтації на сайті Ізмаїльського центру зайнятості, де зібрані посилання: на профорієнтаційне тестування на порталі «Моя кар’єра» (www.mycareer.org.ua); на безкоштовну онлайн-платформу вивчення іноземних мов Lingva.Skills; на проект масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus», де, до речі, надається доступ до онлайн-курсів підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

30 серпня було проведено сумісний інтерактивний захід для молоді, в тому числі  для молодих людей,  що перебувають на обліку в уповноваженому органі з питань пробації Ізмаїльського міськрайонного відділу. Спочатку було проведено екскурсію по центру зайнятості з ознайомленням послуг для неповнолітніх: допомога у професійному самовизначенні особи, вибору професії, професійна підготовка, пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, інформаційні та консультаційні послуги. Відвідувачів інформували про ситуацію на ринку праці, особливості працевлаштування в сучасних умовах, потребу в працівниках за професіями, які користуються попитом на ринку праці, можливість їх отримання в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Школярі ознайомились з можливістю профорієнтаційного тестування на сайті «Моя кар’єра». Також неповнолітні переглянули анімаційні відеоролики про вибір професії, які допоможуть зорієнтуватись у світі професій. Молоді люди отримали багато корисної інформації та відповіли для себе на питання щодо переваги офіційного працевлаштування. На завершення зустрічі, неповнолітні отримали в подарунок комплекти канцтоварів, надані  приватним підприємцем Олександром Федоровичем Пєтковим.

1 вересня було проведено аж шість заходів. Наприклад, в ЗОШ № 10 – профінформаційний груповий захід для учнів дев’ятих класів; у спеціалізованій загальноосвітній школі № 16 з поглибленим вивченням німецької мови – групова профконсультація для випускників 11 класів, в ЗОШ № 9 – акція «Випускник». А також виступи на загальношкільних зборах, зустрічі з батьками та педагогічними працівниками, групові профконсультації із застосуванням психологічного тестування з школярами різних шкіл міста.

07 вересня в Ізмаїльському центрі зайнятості відбулась інструктивно-методична нарада для практичних психологів та соціальних педагогів шкіл району за темою «Пріоритетні напрямки діяльності психологічної служби у 2017-2018 роках». Одним з головних напрямків є профорієнтація молоді. Тож корисним був виступ спеціаліста відділу активної підтримки безробітних Лариси Степаненко про стан ринку праці, можливості працевлаштування в місті та районі, аналіз вакансій. З цікавістю сприйняли інформацію про  можливості: навчання в ДНЗ Одеському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримання ваучера для здійснення  навчання, перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями згідно з пріоритетними видами економічної діяльності; підтвердження результатів неформального навчання; отримання додаткових знань за допомогою сайтів Lingva.Skills та Prometheus. Було обговорено план проведення спільних заходів для учнівської молоді з метою підвищення мотивації молоді до вибору професій, затребуваних у реальному секторі  економіки. Педагоги отримали роздаткові матеріали для оновлення барометрів професій та профорієнтаційних куточків у школах. Заступник  директора Ізмаїльського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Алла Василівна Орлова надала корисну та цікаву інформацію  про роботу з прийомними сім’ями, про розвиток сімейних форм виховання в Ізмаїльському районі, створення прийомних сімей, пошуку кандидатів в прийомні батьки.

А 11 вересня в рамках організації профорієнтаційної роботи з учнівською молоддю спеціаліст відділу активної підтримки безробітних Ізмаїльського міськрайонного центру зайнятості Лариса Степаненко зустрілася з школярами різних вікових груп, які навчаються в Ізмаїльській загальноосвітній вечірній школі та в дитячій художній школі. Метою зустрічі було відкриття для молоді світу професій, розповідь про послуги служби зайнятості, сучасний ринок праці, можливості працевлаштування та навчання, у тому числі й за робітничими в Одеському центрі професійно-технічної освіти ДСЗ.

А на останок ще раз нагадаємо: профорієнтація учнівської молоді сьогодні – успішний розвиток кар'єри та зростання економіки держави  завтра.